Něco málo o masážích...

 Počátek masáží byl již v pravěku, kdy si pralidé ohmatávali a hnětli postižené místo. První písemná zpráva o masážích pochází z Egypta - 5000 let př.n.l. Masáže popisuje také kniha Vedy z Indie - 1800 let p.n.l. S popisem masáží se setkáváme tako v Homérově odysei - 300 let p.n.l. Z Číny zase pochází kánon (I-Teing) - 3700 let p.n.l., popisuje masáže a gymnastiku. Slované provozovali masáže v sauně, březovými a dubovými metličkami. První česká publikace masáží vyšla v roce 1906 pod názvem Kniha masáží, autorem byl Chlumský. V Evropě byly masáže nejvíce rozšířeny v Anglii a ve Francii. U nás se konal první kurz sportovní masáže v roce 1950.


Definice masáže zní: Masáž je soubor přesně uspořádaných masérských hmatů pomáhající sportovci zbavovat se únavy nebo ho připravit na dosažení plného výkonu.


Některým místům na lidském těle by masírování neprospělo, ale více či méně uškodilo. Jsou také situace, kdy je masáž škodlivá. Výčet takových míst a situací tvoří souhrn kontraindikací, pro který platí zákaz masírování.

Rozeznáváme kontraindikace celkové (např. srdeční problémy, teploty, nádorová onemocnění, požití alkoholu nebo drog, při vyčerpání...), zakazující masáž celého těla a kontraindikace částečné (křečové žíly, znaménka, klouby, kožní problémy..), nedovolující masírovat jen určité části těla.


Masáže mají být velice příjemné, navozující pocit relaxace a uvolnění. Mylná je domněnka, že masáže musí bolet, jinak to nemá žádný význam. Naopak masáž by nikdy neměla být bolestivá a člověk se má po masáži cítit skvěle a ne jako po výprasku. Při masírování používám přesný systém hmatů a postupně rozmasíruji všechny svaly. Většinou vykonávám masáže relaxační a léčivé.


Nejdůležitější je prevence! Při dnešním konzumním způsobu života a nedostatku pohybu vaše tělo strádá a vy pak trpíte bolestí ztuhlých svalů. Přijďte si vyzkoušet příjemnou masáž, např. zad a šíje nebo lávovými kameny a uvidíte, že nebudete litovat. 

  

 Vykonávám masáže klasické, relaxační a léčivé. Tyto druhy jsou nejvíce žádané. V dnešní době nejvíce lidé trpí bolestmi zad a šíje, tedy i tento druh masáží je nejvíce preferovaný. Na masáže mohou přijít nejen dospělí, ale i děti.


Do klasických masáží patří buď masáž celého těla, která u mě trvá 2 až 2 a půl hodiny nebo jen masáž určité části těla. Můžete si dát namasírovat nohy nebo jen plosky, záda a šíji, ruce, břicho a hýždě, to záleží na potřebě a chuti každého člověka.


Někteří lidé jsou stydliví a nechtějí se při masáži svlékat. Takovým jsou určeny masáže reflexní, kdy masíruji jen plosky, nárty a kotníky. Přes rexlexní plošky na těchto místech namasíruji vlastně celé tělo.


V rámci relaxačních masáží provádím tzv. relaxační masáž, při které pomalým pohybem masíruji záda a nohy zezadu, relaxační masáž+reiki, kdy dodám klientovi energii a následně rozmasíruji (vysoce relaxační) nebo si můžete dopřát masáž lávovými kameny (havajskou), která trvá asi 1 hodinu. Při této masáži postupně rozmasíruji nahřátými kameny, rukama i lokty jednotlivé svaly a v závěru pak přiložím kameny na jednotlivé čakry na zádech a nechám ještě klienta chvíli odpočívat. Tato masáž je velmi příjemná a uklidňující.


Baňkování spočívá v přikládání nádobek na pokožku, která se prokrví a zčervená, někdy se vytvoří modřinky. Baňky uvolní svaly do hloubky a vytáhnout uložené toxiny, které způsobují bloky a otoky. Přikládají se buď na určité dráhy na těle tzv. meridiány anebo jen na postižený sval. Nechávám je působit většinou 20-25 minut a po jejich odstranění teprve provádím klasickou masáž. Účinek baňky lze zesílit tím, že se přiloží na akupunkturní bod.
Baňkování se také používá při onemocnění vnitřních orgánů, kdy se na zádech vytvářejí citlivá místa, jsou dobře hmatatelná, citlivá, někdy výrazně bolestivá. Běžně bychom je označili jako zatvrdliny, odborně glosy. Jde o nahromadění škodlivin pod kůží nebo hloběji ve svalech.
Účinky baňkování: odstraňují blokády a ztuhlé svaly, detoxikují organismus, stimulují lymfatický systém, upravují problémy se zažíváním, odstraňují problémy s močovým měchýřem, přináší úlevu při astmatu, nachlazení nebo chřipce, při zánětu průdušek nebo kašli, působí proti otokům a bolestem nohou.


Lymfatická masáž je speciální hmatová technika. Jde o akupresuru vykonávanou s přesně daným tlakem a v přesných sestavách s cílem povzbudit funkci lymfatického systému. Po akupresuře provádím tzv. čínskou hladící masáž krouživými pohyby směrem nahoru a doprava, která povzbuzuje tok lymfy. Těmito dvěma způsoby masíruji celé nohy a předloktí. Tím stimuluji hrudní i pravý lymfatický mízovod, takže celý lymfatický systém.
Rozhodně není pravdou, že lymfatická masáž u zdravého člověka je zbytečný luxus. Naopak je vždy vítanou vzpruhou imunitního systému a jedinou úspěšnou prevencí proti rakovině a jiným nádorovým onemocněním.
V duchovní rovině pomáhá kvalitní proudění lymfy zbavovat se zloby, neodpuštění křivd a bolestí, pomáhá nám čistit myšlení, neulpívat zbytečně na malicherných věcech, nepitvat se v nich, dává nám radost do života a chuť jít dál.
Pravidelná lymfatická masáž pomůže nastartovat správnou činnost lymfatického systému, podpoří tok lymfy, obnoví a posílí fumkci mízní pumpy, stimuluje odbourávání škodlivých látek, léčí otoky, posiluje imunitní systém, vyhlazuje celulitidu a vrásky, odvádí z těla přebytečnou vodu a podporuje hubnutí.